Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piława Górna - miasto związane grodem Niemcza

Hak
Hak
Flaga Piławy Górnej
Flaga Piławy Górnej
Piława Górna - gmina miejska leżąca w Polsce, na Dolnym Śląsku, która była ona typową osadą służebną, związaną z największym wówczas w tej części Śląska grodem Niemcza.

Początki osady Piława datuje się na I połowę XII w. Była ona typową osadą służebną, związaną z największym wówczas w tej części Śląska grodem Niemcza.

Istnieją dwie teorie pochodzenia nazwy osady. Jedna z nich nawiązuje do charakteru osady, bowiem zamieszkiwali ja głównie pilarze, dostarczający drewno surowe. Druga wskazuje, że nazwa została przejęta od rzeki, którą wcześniej już zwano Piławą. Pierwotna nazwa niemiecka (Peilau) jest także fonetyczną adaptacją starszej nazwy słowiańskiej.

W XII i XIII w. los Piławy był szczególny. Stała się ona miejscowością graniczną trzech piastowskich księstw: świdnickiego, ziębickiego i brzeskiego. W XII-XIV w. Piława jak i cały Śląsk, stała się terenem intensywnej akcji osadniczej ludności niemieckojęzycznej, a w XV w. była miejscem pobytu husytów, którzy opanowali cały region i ustanowili Niemczę swoją lokalną siedzibą.

Wiek XVII i XVIII zaznaczył się licznymi walkami prowadzonymi na tych terenach przez wojska pruskie, austriackie, a także francuskie.
W 1740, w warunkach wprowadzonej przez Fryderyka II Wielkiego tolerancji religijnej, obok istniejącej od średniowiecza wsi Oberpeilau założona została przez właściciela miejscowych dóbr, Ernsta Juliusa von Seydlitz, osada braci morawskich Gnadenfrei.

Wiek XIX zmienił oblicze osady. Stała się ona miejscowością robotniczą w związku z szybkim rozwojem przemysłu włókienniczego na tych terenach. Miejscowość otrzymała połączenia kolejowe, sieć gazową i elektryczną. Miejscowość stała się atrakcyjna ze względu na walory krajoznawcze i uznanie wartości wód leczniczych w pobliskim Przerzeczynie-Zdroju.

W 1928 wsie Oberpeilau, Gnadenfrei i Obermittelpeilau zostały połączone w jedną miejscowość pod nazwą Gnadenfrei.
W 1945 r. wieś została włączona do Polski. Pierwszymi polskimi mieszkańcami stali się więźniowie powracający z robót w Niemczech. Początkowo status miejscowości jest niejasny; teren jej został podzielony. Zachodnią część zajmował garnizon wojsk radzieckich. Część wschodnią nazwano Jerzchów, potem Zagórze.

W 1947 r. przywrócona została średniowieczna nazwa Piława. Została ona podzielona na dwie gminy: Piławę Dolną i Piławę Górną. Piława Górna miała charakter przemysłowy. W 1962 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie.
W latach 1945-1954 miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy Piława Górna. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.

źródło: wikipedia.org

Zobacz również:
Strona internetowa miasta Piława Górna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pilawagorna.naszemiasto.pl Nasze Miasto